Pisanie bezwzrokowe czas zacząć, ale jak wybrać klawiaturę?

Pisanie bezwzrokowe nie na każdej klawiaturze jest tak samo szybkie.

Klasyczna czy ergonomiczna?

Klawiatury klasyczne to prostokątne urządzenia z pięcioma, równolegle ułożonymi rzędami klawiszy. Klawiatury ergonomiczne mają za zadanie zwiększyć komfort pracy na komputerze. Ich kształty są bardziej opływowe, a klawisze nie są do siebie równoległe i mogą różnić się wielkością.

  • Gabaryty – zdecyduj czy klawiatura ma być płaska czy wypukła. Wybierz model płaski, gdy częste i szybkie pisanie na klawiaturze jest Twoją codziennością, a model wypukły, gdy planujesz dużo grać.
  • Hałaśliwość – zwróć uwagę czy klawisze głośno stukają podczas pisania. W sklepie masz możliwość to sprawdzić i skorzystaj z tego. Jeżeli dużo pracujesz i piszesz późnym wieczorem lub w nocy to pomyśl aby nie zakłócać snu współ domownikom. Przy nocnym użytkowaniu sprawdzi się tez podświetlany panel.
  • Podłączenie - przy pomocy przewodu lub bezprzewodowo. Wersje bezprzewodowe mają to do siebie, że musisz w nich co jakiś czas zmieniać baterie. Za to nie trzyma nas kabel, i mamy większe pole manewru w przestawianiu klawiatury. Przed zakupem upewnij się, jaka długość kabla zapewni swobodne użytkowanie.
  • Klawisze – w sklepach dominuje układ standartowy. Dodatkowo niektóre klawiatury są wyposażone w klawisze multimedialne typu: ciszej, głośniej, otwieranie pliku tekstowego, tryb czuwania itd. Jeżeli będziesz je wykorzystywać - masz dużo możliwości wyboru. Coraz częściej stosuje się klawisze wykonane z gumy, są one co prawda odporne na zalania i ciche, ale nie sprawdzają się przy szybkim bezwzrokowym pisaniu.
  • Dodatki - Klawiatura może posiadać wyjścia USB lub Jack. Dzięki nim możemy łatwo i szybko podłączyć sobie słuchawki czy też jakieś urządzenie podłączane pod port USB.

Czym jest bezwzrokowe pisanie na klawiaturze mówiono wiele w czasach gdy te sposoby nauki były nowinką w procesie szkolenia kadry biurowej. Wtedy zwracano uwagę na fakt oczywisty, opanowanie tej sztuki pozwala osiągać szybkość trzykrotnie większą niż prędkość pisania długopisem. Dziś, tak wyszkolony pracownik jest prawdziwą skarbnicą korzyści dla firmy jak i samego siebie. Przede wszystkim oszczędza czas konieczny do zredagowania wszystkich funkcjonujących w obiegu biurowym dokumentów. W czasach, gdy większość firm przykłada do oszczędzania dużą wagę im bardziej efektywny jest pracownik tym bardziej jest dla firmy pożądany, ponieważ z taką kadrą wzrasta jej konkurencyjność i zyskowność. Inaczej to ujmując z jednej strony pracownik jest w stanie po prostu wykonać większą ilość zadań, z drugiej zaś podczas pracy polegającej na pisaniu na klawiaturze, jeżeli robi to metodą bezwzrokową, jego umysł skupiony jest twórczo nad zadaniem a nie na samych znakach. Taka praca zawsze jest doceniana i co ważne dla pracownika również mniej męcząca z punktu widzenia utraty energii.

Badania, ale i zwykłe zdroworozsądkowe myślenie dowodzą, że pisanie jest najsłabszym ogniwem wydajności pracy na komputerze, a samo w sobie nie jest źródłem zysków dla firmy. Jak to zatem zrobić, aby skrócić czas potrzebny na wykonywanie takich czynności. Jest na to kilka rad na krajowym rynku edukacyjnym. Rozwiązaniem znanym od dawna jest program do nauki bezwzrokowego pisania: „Mistrz Klawiatury”, który dostępny jest w wersji indywidualnej jak również sieciowej. Funkcjonuje on na rynku w podobnej formie od około 10 lat. Drugim sposobem są szkolenia stacjonarne, które średnio trwają około 3 dni zakładając 8 godzinny cykl nauki, co wiąże się dla firmy z nieobecnością pracownika w pracy na czas kursu, a dla niego samego z dość dużym zmęczeniem zważywszy na intensywność szkolenia. Złotym środkiem wydaje się być kurs szybkiego pisania online, nie wymagający instalowania na serwerach żadnego oprogramowania i umożliwiający dobranie sobie przez samego zainteresowanego, właściwej pory i czasu trwania kursu w miejscu pracy.

Opinie użytkowników

wszystkie rekomendacje

Z naszego kursu szybkiego pisania skorzystały między innymi:

Napisali o nas w mediach, poznaj opinie recenzentów oprogramowania...

gwarancja skuteczności