Sekret efektywniejszej pracy – pisanie bezwzrokowe i skróty klawiaturowe.

Są dwie rzeczy, które sprawią, że Twoi pracownicy i Ty sam zaczniecie szybciej pracować i będziecie mieć więcej czasu dla siebie. Tylko dwie, aby ułatwić sobie nieco życie. Nauka bezwzrokowego pisania ma proste rozwiązanie, wystarczy przeszkolić kadrę i samemu skończyć kurs szybkiego pisania na klawiaturze i stosować metodę szybkiego pisania na co dzień, w biurze i w domu.

A skróty klawiaturowe? Są to połączenia dwóch lub więcej klawiszy, umożliwiające wykonanie jakiejś operacji. Ich używanie przyspiesza i ułatwia wykonywanie wielu czynności. Skróty klawiaturowe można podzielić na systemowe i programowe:

Skróty systemowe – uzależnione od systemu operacyjnego, w jakim pracujemy. Funkcjonują tak samo, niezależnie, od używanego programu. Dla przykładu CTRL + C kopiuje zaznaczoną zawartość do schowka.

Skróty programowe – działają tylko dla konkretnego programu. Naciśnięcie układu klawiszy wywołuje reakcje, ale tylko w tym, danym programie. Dla przykładu w programie Microsoft Office kombinacja klawiszy CTRL + I włącza/wyłącza pisanie kursywą. Wykorzystując skróty klawiszowe zaoszczędzisz sporo czasu pracując przy komputerze. Oto lista najbardziej popularnych skrótów, przy pracy z tekstem:

CTRL + C – kopiuj,
CTRL + X – wytnij,
CTRL + V – wklej,
CTRL + A – zaznacz całość,
CTRL + Z – cofnij ostatnią operację,
SHIFT + strzałka – w zależności od wybranej strzałki zaznacza tekst w lewo, w prawo, w górę lub w dół.

Opanuj te skróty a zapomnisz o tym, że kiedyś odrywałeś się od klawiatury, żeby szukać, gdzie kliknąć myszką. Opanuj pisanie bezwzrokowe a zapomnisz o tym, ze kiedyś trzeba było odrywać oczy od ekranu, w celu znalezienia odpowiedniego klawisza. Przy pracy z internetem przydatne są takie skróty klawiszowe, jak:

CTRL + T- otwiera nową kartę w przeglądarce,
CTRL + F – wyszukuje dane wyrażenie na stronie,
CTRL + D – dodaje stronę, która nam się podoba do Ulubionych/Zakładek,
F6 - przenosi do pola przeglądarki, które pokazuje aktualny adres internetowy. Można tu wpisać nowy adres, który chce się odwiedzić.

Internet to pożeracz czasu – na pewno dobrze o tym wiesz. Spróbuj więc opanować szybkie pisanie na klawiaturze metodą bezwzrokową i skróty klawiaturowe, żeby mieć więcej czasu do wykorzystania na co tylko chcesz.
Kolejne skróty klawiaturowe są z serii „ułatwiające życie” , gdy pracujemy na plikach i w różnych programach.

CTRL + O – otwórz plik,
CTRL + N – utwórz nowy,
CTRL + S – zapisz,
SHIFT + DELETE – usuń trwale bez umieszczania w koszu,
ALT + TAB – przejdź do następnego okna programu (do każdego kolejnego przejdziemy wciskając odpowiednią ilość razy TAB, trzymając jednocześnie ALT),
ALT + F4 – zamknij otwarte okienko.

Komputer można szybko wyłączyć w ten sposób: zamknąć otwarte aplikacje ALT + F4, ponownie nacisnąć ALT + F4, a gdy pojawi się ekran „pożegnalny” naciskamy ALT + W i komputer sam się wyłączy.
Zapamiętaj i stosuj, a będziesz szybciej i efektywniej pracować na komputerze.

Opinie użytkowników

wszystkie rekomendacje

Z naszego kursu szybkiego pisania skorzystały między innymi:

Napisali o nas w mediach, poznaj opinie recenzentów oprogramowania...

gwarancja skuteczności